İçme Suyu ve Tehlikeleri

Özellikle yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanların belli alanlarda günde birkaç defa “su” ile temasa geçtiklerinde Lejyoner hastalığının çıkma riski çok yüksektir.

İnsan tüketimi için içme suyu, hazırlanan su temini sistemlerini çalıştıran operatörleri (örneğin hastaneler veya kuruluşlar) suyun kalitesinden sorumludur.

Boru hatlarının ıslak yüzeyleri özellikle risk taşımaktadır. Bu tür yerler istenmeyen bakteri topluluğu (biyofilm) için ideal bir üreme alanı oluşturmaktadır.

Tehlikeli bölge banyo

Duş yaparken oluşan ince su buharından dolayı akciğere yerleşen lejyonella aresoleri solunabilir.Uzun vadede zarar verirler ve ağır enfeksiyonlara sebebiyet vermektedirler.

Lejyonella bakterisinin diğer bulaşma yolları :

  • Sıcak su sistemleri
  • Klima cihazları
  • Banyo küvetleri ve jakuziler
  • Su damlaları üreten tüm diğer cihazlar örneğin; Hidroterapi, dış üniteleri, nemlendiriciler vb.

Çözüm

Su arıtımında patentli CHEMYA Klordioksit uygulanması manuel olarak herhangi bir tehlike içermeyen Klordioksit üretimini sağlamaktadır. Reaktant bileşenlerin bir araya gelmesiyle spontane klordioksit meydana gelmektedir. Almanya Federal İş Güvenliği Enstitüsü CHEMYA Klordioksit üretim metodunu iş güvenliği açısından sakınca teşkil etmez olarak değerlendirmektedir.

Bidon ürünü olan kullanıma hazır çözelti sorunsuz bir çok değişik alanda çok yönlü olarak kullanılabilir. Biyofilmleri kalıcı olarak yok etmesinin yanında CHEMYA Klordioksit ayrıca sürekli işleyen boru sistemlerinde aralıksız dezenfeksiyonu sağlamaktadır. Bunun dışında etkili şekilde mikrop, bakteri, virüs, mantar ve alg oluşumunu ortadan kaldırır.

Konvansiyonel dezenfeksiyon işlemleri

“Termik dezenfeksiyon” denilen işlemler biyofilmler bakteriler için üretim alanı oluşturmaktadır. 70° bir su sıcaklığında (lejyonella bakteri bu ısıda ölmektedir) teknik olarak çok zordur çünkü boruların uç kısımlarında bu dereceye ulaşmak neredeyse imkansızdır(olası yanma riski!). Bunun dışında galvanize boruların enstalasyonunda erken zamanda aşınma beklenmektedir. Yükselen enerji fiyatları da göz önünde bulundurularak, ayrıca bu tip borular ekolojik ve modern bir güneş enerji sistemini veya ısı pompası teknolojisiyle kombine edilmediğinden termik dezenfeksiyon işlemi son derece pahalıdır.